Dzisiaj jest .
 
» Archiwum 2008


 

Mistrzowie techniki i wynalazczości
Uczniowie technikum wyjeżdżają na olimpiady i wracają z nagrodami


P. Robert Warda i p. Radosław Moskal z olimpijczykami 2008

Uczniowie naszego technikum, w tym roku znowu osiągnęli olbrzymie sukcesy w sztandarowych olimpiadach, między innymi Olimpiadzie Wiedzy Technicznej, Olimpiadzie Wiedzy o Wynalazczości oraz Olimpiadzie Innowacji Technicznych. Wielu z nich zostało finalistami, niektórzy mogą jeszcze liczyć na tytuły laureatów.
- Nie ukrywam, że także w innych dziedzinach zdobywamy sukcesy - mówi dyrektor Czesław Golis. - Niedawno w Sandomierzu odbył się finał wojewódzki drużyn ratowniczych PCK, gdzie zdobyliśmy drugie miejsce. Organizowaliśmy także konkurs informatyczny dla gimnazjalistów, przepiękny konkurs o Janie Pawle II sponsorowany przez miejscowego proboszcza księdza Józefa Grochalę i prezydenta Jarosława Wilczyńskiego.

DUMA SZKOŁY

W XXXIV Olimpiadzie Wiedzy Technicznej finalistą na szczeblu centralnym w Szczecinie został Wojciech Pożoga, uczeń kl.2 technikum elektronicznego. W finale tej olimpiady należało rozwiązać zadania o tematyce technicznej. Opiekunami ucznia byli: p. Robert Warda i p. Radosław Moskal.

W dniach 4-6 czerwca 2008r., w Ostrowie Wielkopolskim miały miejsce zawody centralne Olimpiady Wiedzy o Wynalazczości. Naszą szkołę reprezentował uczeń kl.4 Tm (technik mechatronik) Tomasz Strąpoć, który znalazł się w gronie trzech najlepszych uczniów z woj. świętokrzyskiego oraz uzyskał tytuł finalisty. Opiekę nad nim sprawowali nauczyciele: p. Robert Warda i p. Mirosław Adamczyk.

Konkurs elektrotechniczny 2008

W Olimpiadzie Innowacji Technicznych nasza szkoła ma również swoich reprezentantów na szczeblu centralnym. Laureatami edycji 2008 zostali: Michał i Marcin Kucharczykowie (praca "Wirtualna ziemia") oraz Krzysztof Chmielowiec z Emilem Buczkowskim (praca "Uniwersalny wyzwalacz tyrystorów"). Uczniowie ci tym samym uzyskali tytuł "Młody Innowator". Ponadto finalistami tej olimpiady zostali Mateusz Rusak i Tomasz Kaczor, którzy wykonali sterownik oświetlenia dyskotekowego. Promotorami prac byli: p. Robert Warda i p. Radosław Moskal.

Z kolei pięciu uczniów z powodzeniem brało udział w Turnieju Elektrotechnicznym organizowanym przez firmę Schneider Elektric Polska wspólnie z Fundacją Młodzieży Polskiej. Finalistami zostali: Hubert Kasprzyk, Tomasz Kaczor, Konrad Lewikowski, Wojciech Pożoga i Mateusz Rusak. Zobacz relację z Konkursu Elektrotechnicznego..

Konkurs elektrotechniczny 2008

TESTY, ZADANIA, PRACE W JEDNYM PALUSZKU

Na dalsze sukcesy może liczyć Tomasz Strąpoć, który w tym roku zajął trzecie miejsce w wojewódzkim etapie Olimpiady Wiedzy o Wynalazczości i zakwalifikował się do etapu centralnego.
- Oprócz własnej pracy z testami, podręcznikami wspólnie z Komisją Wojewódzką uczestniczę w cyklu spotkań, w Ostrowcu, Starachowicach, Kielcach - opowiada o swoich przygotowaniach.
- Wybieram się na studia do Warszawy: albo na Politechnikę Warszawską, albo Wojskową Akademię Techniczna. Chyba jednak zdecyduję się na WAT, bo oprócz przygotowania czysto zawodowego miałbym dodatkowo stopień wojskowy. To wiąże się z moimi zainteresowaniami, chciałbym w przyszłości pracować w wojsku.

Wojciech Pożoga zajął w finale czternaste miejsce w Olimpiadzie Wiedzy Technicznej.
- Każdy z trzech etapów, szkolny, wojewódzki, centralny, składał się z testów pisemnych, zadań technicznych - mówi laureat. - Finał trwał dwa dni, pierwszego dnia rozwiązywaliśmy zadania, drugiego - problemy techniczne.

Konkurs elektrotechniczny 2008

W Olimpiadzie Innowacji Technicznych uczniowie przygotowywali prace z techniki, które prezentowali najpierw w Kielcach, a potem, gdy zakwalifikowali się wyżej, na szczeblu centralnym. Pracowali w grupach dwuosobowych. Bracia Michał i Marcin Kucharczykowie przedstawili pracę, która przedstawiała wirtualny globus, gdzie w postaci elektronicznej wyświetlane są wszystkie kontynenty świata. Mateusz Rusak i Tomasz Kaczor wykonali sterownik oświetlenia dyskotekowego, do którego podłączyli jeszcze parę lamp i laser. Trzecią pracę przygotował Krzysztof Chmielowiec z Emilem Buczkowskim.
- Nasza praca nosi nazwę "Uniwersalny wyzwalacz tyrystorów", wystartowaliśmy z nią w kategorii pomysł techniczny - wyjaśniają. - Służy do wyzwalania tyrystorów obecnie szeroko stosowanych w elektronice.

Od lewej M.Rusak, Marcin i Michał Kucharczykowie, T.Kaczor, E.Buczkowski, K.Chmielowiec

Następna grupa chłopców brała udział w Turnieju Elektrotechnicznym, który odbył się w marcu w siedzibie firmy Schneider w Warszawie. W turnieju wzięło udział pięciu uczniów, którzy zostali finalistami. W 3-osobowej reprezentacji byli: Hubert Kasprzyk, Wojciech Pożoga, Mateusz Rusak.
- Wykonaliśmy inteligentny zamek elektroniczny, który był otwierany z zewnątrz poprzez oryginalny kluczyk, czyli przyłożenie breloczka z magnesem pod zamkiem drzwiczek - tłumaczą działanie zamku. - Od strony wewnętrznej można było zasuwać i odsuwać zasuwkę.
W 2-osobowej grupie wystąpili Tomasz Kaczor i Konrad Lewikowski, którzy wykonali energooszczędną lampę. Jej zadaniem było jak najmniejsze zużycie energii i długotrwała żywotność. W finale uczestniczyło 9 zespołów, z całej Polski ponad 20.

Od lewej K.Lewikowski, T.Kaczor, M.Rusak, W.Pożoga, H.Kasprzyk

LICZYLI NA WIĘCEJ

Niedawno uczniowie zdobyli sukces w etapie okręgowym Mistrzostw Pierwszej Pomocy w Sandomierzu. Szkołę reprezentowało pięcioro uczniów: Róża Mazurek, Bartłomiej Cheba, Dorota Konarska, Krzysztof Moskalik i Hubert Kasprzyk - kapitan drużyny. - Zawody polegały na udzielaniu pierwszej pomocy, aktorzy odgrywali kolejne scenki i prezentowali różne urazy, a naszym zadaniem było opatrzyć rany i udzielić pomocy jakby to była sytuacja rzeczywista - mówią mistrzowie.

Uczestnicy okręgowych Mistrzostw Pierwszej Pomocy w Sandomierzu 2008

Profesor Radosław Moskal, który jest współtwórcą sukcesów uczniów obok profesora Roberta Wardy, nie ukrywa, że szkoła miała jeszcze większe apetyty.
- Tak się składa, że w Olimpiadzie Wiedzy Technicznej z naszej szkoły wzięło udział aż 15 uczniów - przypomina. - To stanowiło jedną trzecią wszystkich uczestników w naszym województwie, 12 prac Komitet Okręgowy w Kielcach skierował do oceny w Warszawie. Był dylemat w sprawie oceny jednego z zadań, bo wszystko wskazywało na to, że 8-10 osób przejdzie do finału. Wyszło jednak tak, że wszedł jeden. To Wojciech Pożoga, który jest w klasie drugiej. Komitet Okręgowy przyznał mu 80 punktów, Komitet Główny dołożył mu jeszcze 5. To bardzo dobry wynik 85 punktów na 100 możliwych. W zawodach finałowych, które odbywały się w Szczecinie, Wojtkowi zabrakło tyłka 5 punktów, by zostać laureatem. To ogromne osiągnięcie, bo na 39 uczniów z całej Polski, 14 miejsce to najlepsze miejsce uczniów z województwa świętokrzyskiego. Na przykład z Połańca startowało 4 uczniów i Wojtek ze wszystkimi wygrał. Już teraz profesor Radosław Moskal liczy, że w następnym roku obecna druga klasa nie będzie miała sobie równych w kraju. Tym bardziej, że zabłysło w niej siedmiu uczniów.

 
^ Do góry ^