» Archiwum 2009

Praktyki zagraniczne - Malaga 2009
Staż zawodowy w Hiszpanii - maj 2009

Europass Mobility

W maju 2009r. grupa 20 uczniów z klas III technikum (profile: elektronika, informatyka) oraz 2 nauczycieli p.Julita Pastuszko i p.Dorota Moskal wyjechało na 4 tygodniową praktykę zawodową do Malagi (Hiszpania). Był to już czwarty wyjazd naszych uczniów do tego miasta - pierwszy miał miejsce w roku 2005 - zobacz praktyki w Maladze 2005..

Malaga (Hiszpania)

Oto wrażenia naszych uczniów z Hiszpanii:
Minęło już 2 tygodnie odkąd tu jesteśmy. Widoki, które ujrzeliśmy po przyjeździe do Malagi były niesamowite. Po wyjściu z samolotu zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Jedni mieszkają w Torremolinos z opiekunami, a drudzy - w Maladze. W ciągu pierwszych paru dni mieliśmy kurs języka hiszpańskiego, a następnie wszyscy zostaliśmy przydzieleni do poszczególnych firm, w których odbywamy praktyki. Nieznajomość języka hiszpańskiego dla wielu nie jest dużą przeszkodą w porozumiewaniu się, Hiszpanie znają bowiem język angielski, co ułatwia komunikację.

Praktyki zawodowe - Malaga 2009

Czas wolny spędzamy na różne sposoby. W weekendy panie profesorki organizują nam bardzo ciekawe wycieczki np. do delfinarium, przejażdżkę kolejką linową, czy spacery po okolicy. W sobotę odbyliśmy wycieczkę na Gibraltar, gdzie próbowaliśmy się zaprzyjaźnić z małymi małpkami. W wolnym czasie po pracy spacerujemy po mieście, opalamy się na plaży, podziwiamy uroki Malagi. Wieczorami wychodzimy na miasto, by poznać nocne życie Hiszpanów. Widoki miasta nocą są przecudne, zamierzamy wybrać się, by zobaczyć wschód słońca nad Malagą. Pewnego dnia panie profesorki przygotowały nam danie z owoców morza (małże i krewetki). W pracy zajmujemy się naprawą sprzętu komputerowego i elektronicznego, programowaniem sprzętu elektronicznego, przetwarzaniem baz danych, obróbką stron www opartych na bazach danych.

Praktyki zawodowe - Malaga 2009

W ostatnim czasie odbyliśmy rejs statkiem. Wrażenia były niesamowite, a najbardziej cieszyła nas kąpiel w wodzie na otwartym morzu. Niestety, nie spotkaliśmy delfinów, które miały być główną atrakcją naszego rejsu. Pozostała nam jeszcze pożegnalna impreza, którą zorganizują nam opiekunowie. Jak na razie pogoda nam sprzyja, jest ciepło, dzięki czemu możemy chodzić na plażę, by móc się jeszcze opalić przed przyjazdem do domu. Pozdrawiamy i do zobaczenia w THM-ie.

Na specjalne zaproszenie p.Miguela Postigo, dyrektora IPF (instytucji przyjmującej od 5 lat uczniów ZS3), do Malagi został zaproszony koordynator projektu p.Radosław Moskal. W ramach przeprowadzonych rozmów okazało się, że Hiszpanie bardzo chętnie na praktykę oprócz uczniów o specjalnościach technik: elektronik, informatyk i logistyk przyjmą uczniów o specjalności - technik elektryk. Ogromny niedobór specjalistów tej branży odczuwają firmy w całej Europie. Należy zaznaczyć, że od 2 lat w ofercie edukacyjnej Zespołu Szkół nr 3 w Ostrowcu Św. znajduje się właśnie kierunek - technik elektryk, który kiedyś był najbardziej prestiżowym kierunkiem w THM-ie.

Praktyka została zrealizowana w ramach programu Leonardo da Vinci 2008. Tytuł projektu: "Doświadczenie zawodowe w Hiszpanii szansą na pracę w Polsce" - autorzy: p.Radosław Moskal, p.Witold Rogowski, tłumaczenie na j. angielski: p.Jolanta Świąder.